Prínosy pre zdravie

Himalájska soľ, známa aj pod názvom himalájska kryštalická soľ, patrí medzi kamenné soli. Jej charakteristickou vlastnosťou je ružová, resp. ružovkastá farba, ktorej vznik podporila prítomnosť niekoľkých stopových minerálov, najmä železa, ale aj horčíka a jódu. Vzhľadom na fakt, že je himalájska soľ niekoľko miliónov rokov stará, dokonca sa jej podarilo zostať nedotknutou negatívnymi vplyvmi prostredia, výrazne rastie počet ľudí, ktorí považujú práve himalájsku kryštalickú soľ za najzdravší druh soli.

Ružová himalájska soľ a jej blahodarné vplyvy na zdravie

Himalájska kryštalická soľ vznikla pred viac ako 250 miliónmi rokmi v čistých a nedotknutých oblastiach Himalájí. Medzi najvýznamnejšie prínosy ružovej soli patria nasledovné:

  • podpora stabilnej rovnováhy hladiny pH v tele
  • zníženie hladiny cukru v krvi
  • zvýšenie produkcie energie v tele
  • detoxikácia tela
  • zlepšenie funkcie cievnej a dýchacej sústavy
  • podpora zdravia nosovej dutiny
  • prevencia proti svalovým kŕčom
  • posilnenie kostí
  • redukcia porúch spánku
  • zosilnenie imunitného systému
  • upravenie krvného tlaku

Ružová soľ taktiež mimoriadne účinne funguje ako prevencia proti astme a rôznym alergiám. Dokonca disponuje aj jedinečnou schopnosťou uvoľňovať zahustené sekréty z pľúc a zastavovať nadmernú vodnatú sekréciu hlienu z nosa.


Vyjadrenia odborníkov na tému soľných izieb a jaskýň

 

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinická imunologička a alergiologička, Pneumo – Alergo Centrum, Bratislava

V soľnej jaskyni je pre alergikov veľmi dobrá klíma. Menšie množstvo alergénov a slaný vzduch totiž tlmia alergické prejavy. Unikátna a nenapodobiteľná klíma je vytvorená pôsobením veľkého množstva soli, z ktorej je jaskyňa postavená. Vzduch je nasýtený iónmi jódu, vápnika, horčíka, sodíka, brómu, selénu a ďalšími stopovými prvkami, čím sa vytvára mikroklíma, ktorá má obrovský pozitívny vplyv pre liečbu širokého spektra chorôb a výrazne podporuje imunitný systém – jednak u detí, ale aj u dospelých pacientov. Ďalší výrazne pozitívny vplyv soľnej jaskyne spočíva v tom, že vdychovaný soľný aerosól vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov, ktorých sa telo následne zbavuje formou uvoľňovaných hlienov z dýchacích ciest. Tento jav sa označuje ako samočistiaci proces organizmu. Jeho priamym dôsledkom je ústup zápalových zmien nielen v dýchacích cestách, ale aj v celom organizme.

MUDr. Tibor Barta, PhD., primár I. Otorinolaryngologickej kliniky FNsP Bratislava – Petržalka

 Liečbu akútnych, ale najmä chronických chorôb dýchacích orgánov (alergická a nealergická nádcha, chronický a akútny zápal hlasiviek, astma), ale aj stavy po chirurgických zákrokoch nosovej dutiny (nosovej priehradky, nosových mušieľ), prínosových dutín, hltana (operácie hltanovej a podnebných mandlí) a hrtana (operácie na hlasivkách) je vhodné podporiť tzv. klimatickou liečbou.
Klimatická liečba, čiže klimatoterapia, patrí medzi nemedikamentózne liečebné metódy, pri ktorých je organizmus vystavený liečivým účinkom špeciálneho klimatického prostredia (vysokohorské prostredie, pobyt pri mori, ale napr. aj v jaskyni). Klimatická liečba urýchľuje liečebné a hojace procesy. Soľ, ktorú denno-denne používame pri varení a príprave jedál má aj iné využitie. Využívajú sa aj liečivé účinky jej minerálov. Liečebný účinok soli je známy už stáročia. Príkladom sú rôzne procedúry na báze soli, či už priamo v soľných baniach alebo za pomoci rôznych inhalačných prístrojov v sanatóriách. Všeobecne sa odporúčajú prechádzky pri mori, hlavne za rána alebo po dobrom vlnobití, keď je ovzdušie ionizované a nabité prvkami jódu. No aj keď nás príroda na Slovensku neobdarila morom, blahodarné účinky morskej mikroklímy je možné získať aj u nás, v soľných jaskyniach. V ich ovzduší vládne výnimočná mikroklíma, tešiaca sa jedinečnou bakteriologickou čistotou. Vzhľadom na to, že soľ je jedným z prvkov nášho organizmu, je pre nás veľmi dôležitá. Z pohľadu lekára otolaryngológa (špecialistu na choroby hlavy a krku), rozhodne odporúčam liečebné procedúry v soľných jaskyniach, ktoré výrazne napomáhajú zlepšiť kondíciu pacienta a urýchľujú hojenie a liečenie chorôb nosovej dutiny, prínosových dutín, hltana, hrtana a štítnej žľazy. Účinok tejto mikroklímy má však výrazné blahodarné účinky aj na iné choroby.

 MUDr. Milan Šimko, imunológ – alergiológ, FNsP Bratislava – Kramáre

Spočiatku sa pripisoval priaznivý vplyv pobytu v jaskyni na dýchacie cesty tomu, že inhalované aerosóly rozpúšťajú viskózny hlien, ktorý sa potom lepšie odstraňuje z dýchacích ciest. Posledné výskumy však poukazujú na dôležitú regulačnú úlohu povrchovej vystielky kože a dýchacích ciest.
Zatiaľ čo koža má povrch okolo 2 m², dýchací systém má plochu okolo 100 m². Z tohto dôvodu je inhalačná terapia oveľa účinnejšia, ako pôsobenie aerosólu na kožu a zohráva dôležitú regulačnú úlohu v celom organizme. Práve týmito regulačnými mechanizmami sa vysvetľuje priaznivý vplyv tejto liečby aj na ochorenia, ktoré nesúvisia s dýchacími cestami. Exaktnými štúdiami sa zistilo, že ďalší priaznivý účinok je priame usmrcovanie choroboplodných mikroorganizmov v dýchacích cestách. Aerosól v jaskyni obsahuje mikroelementy, ktoré sú súčasťou enzýmov a hormónov; organizmus ich potrebuje k optimálnej činnosti a v bežnej stredoeurópskej strave ich býva nedostatok. Pobytom v jaskyni si ich možno doplniť. Imunitný, nervový systém a systém žliaz s vnútornou sekréciou sú navzájom prepojené, aerosólová liečba ovplyvňuje všetky tri uvedené systémy, zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov, čím sa vysvetľuje komplexnosť pôsobenia uvedenej liečby, vrátane protizápalovej, s následným zmenšením bolestivosti pri reumatických ochoreniach, priaznivým pôsobením na niektoré duševné choroby a ochorenia srdcovocievneho aparátu.
Z empirických poznatkov klimatoterapie, kde sa zisťuje dlhodobé zlepšenie chorobných stavov prímorským pobytom v dĺžke minimálne troch týždňov, sme vyrátali na základe množstva aerosólových častíc prímorskej oblasti a v soľnej jaskyni, že trojtýždňovému pobytu pri mori by mal byť ekvivalentný 7 – 10-násobný 45-minútový pobyt v soľnej jaskyni. Odporúčané indikácie vhodné na liečbu v soľnej jaskyni:

 •     všetky zápalové a alergické ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest
 •     kožné alergické ochorenia, atopický ekzém, psoriáza, ochorenia spôsobené kontaktnou alergiou
 •     zápalové ochorenia čreva, ulcerózna kolitída, Crohnová choroba, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, dráždivý trakčník
 •     ischemická choroba srdca, zvýšený krvný tlak, poruchy cievneho systému
 •     degeneratívne aj zápalové reumatické ochorenia
 •     vegetatívna dystónia
 •     neurotické poruchy, depresívne stavy, chronický únavový syndróm, stresové poruchy
 •     znížená funkcia štítnej žľazy


MUDr. Slavomíra Feix, alergiológ

Do okruhu atopických ochorení organizmu patria popri typických kožných ochoreniach aj choroby dýchacích ciest. Najdôležitejšie indikácie liečby chorôb dýchacích ciest v soľnej jaskyni sú alergiologické ochorenia dýchacích ciest ako senná nádcha, alergická bronchitída, alergická astma, ale aj chronická bronchitída, rekonvalescencia čierneho kašľa (pertussis), chronické zápaly prínosných dutín.

Práve speleoterapia je jednou z uznávaných liečebných metód pri týchto ochoreniach a to ako prírodná metóda, ktorá znižuje vzplanutie akútneho stavu alergických ochorení. Ideálna teplota, vlhkosť vzduchu, vysoká ionizácia, bohatá minerálna mikroklíma a nízka, takmer nulová koncentrácia alergénov umožňuje pacientom – alergikom, v kľudovom období výrazne posilniť dýchacie cesty i celý imunitný systém. V akútnom období dokáže zmierniť reakcie na alergén a prípadne zredukovať medikáciu.
Prídavok svetelnej terapie a hudby vytvára príjemne prostredie na upokojenie, meditáciu a oddych organizmu. Pravidelná návšteva soľnej jaskyne nahrádza prímorské ovzdušie a blahodarne pôsobí na postihnuté dýchacie cesty.


MUDr. Zuzana Lukáčová, dermatovenerológ, FNsP Bratislava – Ružinov

Pri liečbe niektorých kožných ochorení sa už veľa rokov využívajú prímorské klimatické podmienky, pomocou ktorých dochádza k vyliečeniu alebo podstatnému zlepšeniu zdravotného stavu pacienta, odvráteniu hroziacej pracovnej neschopnosti alebo návrat schopnosti pracovať. Kožné ochorenia, ktoré sú priaznivo ovplyvňované špecifickými klimatickými podmienkami sú najmä psoriáza, atopická dermatitída, chronické a recidivujúce ekzémy a niektoré ekzematídy.

Dnešné rýchle životné tempo niekedy neumožňuje odcestovať na dlhšiu dobu za liečebnou klímou prímorských oblastí a preto stále viac rastie popularita soľných jaskýň, ktoré ponúkajú rovnaké terapeutické možnosti, avšak v blízkosti Vášho domova. Soľná jaskyňa je priestor, v ktorom sa nachádza soľ, z ktorej sa pri správnej vlhkosti uvoľňujú minerálne látky, stopové prvky, a tým vzniká unikátna mikroklíma nasýtená dôležitými prvkami ako jód, meď, magnézium, železo, vápnik, draslík a iné minerály, ktoré sú nevyhnutné k zdravému fungovaniu organizmu.

Špecifická mikroklíma soľnej jaskyne má vynikajúce účinky nielen na niektoré kožné choroby, ale pozitívne pôsobí aj pri iných ochoreniach, napríklad pri alergických ochoreniach, astme, zápaloch nosových dutín, dýchacích ciest a v neposlednom rade pôsobí aj pri odbúravaní stresu a prináša pocit sviežosti. Pobyt v soľnej jaskyni pre množstvo pozitívnych účinkov môžem len odporučiť.

 MUDr. Jaroslav Mikula, lekársky riaditeľ, Slovenské liečebné kúpele Piešťany

 „Štyridsaťpäťminútový pobyt v soľnej jaskyni sa vyrovná trom dňom pri mori. Vzduch je tu bohatý na dezinfekčný jód, bróm, proti stresový horčík, antialergický vápnik, draslík či selén, ničiaci voľné radikály,“ vymenúva MUDr. Jaroslav Mikula z piešťanských kúpeľov.